facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Spring Festival

Senior Trophy Summary

Year Winners Conductor Test piece
2019 Vernon Building Society Poynton Ryan Watkins Triumphant Rhapsody, Gilbert Vinter
2018 Wantage Silver Paul Holland A Kensington Concerto, Eric Ball
2017 Dalmellington Richard Evans Salute to Youth, Gilbert Vinter
2016 Filton Concert Brass Tom Davoren James Cook Circumnavigator, Gilbert Vinter
2015 Rainford Gareth Brindle Tallis Variations, Philip Sparke
2014 Friary Guildford Chris King Les Francs Juges (Hector Berlioz, arr. Frank Wright)
2013 Newtongrange Lee Skipsey Journey into Freedom, Eric Ball
2012 Wakefield Metropolitan Michael Howley Chivalry, Dr Martin Ellerby
2011 Aldbourne David Johnson Benvenuto Cellini, Hector Berlioz arr Dr Christian Jenkins
2010 Beaumaris Gwyn Evans Le Roi D'Ys, Edouard Lalo
2009 United Norwest Co-op Milnrow John Ward Spectrum, Gilbert Vinter
2008 Powerfuel Hatfield Colliery Graham O'Connor Epic Symphony, Percy Fletcher
2007 Stockbridge D. Nesbitt Ballet for Band, Joseph Horovitz
2006 Kingdom Brass Craig Anderson The Essence of Time, Peter Graham
2005 Alliance Brass John Clark Connotations, Edward Gregson
2004 Staffordshire John Hinckley Concerto for Band, John Golland
2003 Pennine Brass I. Porthouse Tournament for Brass, Eric Ball
2002 Pemberton Old Wigan A. Lawton Un Vie de Matelot, Dr Robert Farnon
1980 Askern Colliery K. R. Johnson Music for the Royal Fireworks, Handel, arr. Denis Wright
1979 Strandtown H. Brittain Diversion on an Original Theme: Sirius, Frank Wright
1978 Ecclesfield Silver A. Exley Mexican Fiesta, Ronald Hanmer
1977 Bold Miners Welfare T. Wall Suite in E Flat, Gustav Holst
1976 Clifton & Lightcliffe J. Hickman Three Inventions, P. Scheffer
1975 Esh Colliery W. Partington First Rhapsody on Negro Spirituals, Eric Ball
1974 Thornsett B. Taylor Othello, Drake Rimmer
1973 Whitworth Vale & Healey H. Parry Swedish Rhapsody, Gordon Jacobs
1972 Glossop Band B. Hinde Rufford Abbey, Drake Rimmer
1971 Coventry School of Music Youth L. Pepper Mexican Fiesta, Ron Hanmer
1970 Marsden Silver B. Garside Suite in E Flat, Gustav Holst
1969 Hepworth J. Turner City By The Sea, Wwesley Johnstone
1968 West Riding City Fire Service S. Garside A Snowdon Fantasy, T. J. Powell
1967 North Ashton Prize L. Naylor English Folk Songes Suite, Vaughan Williams, arr. Frank Wright
1966 Dove Holes Public H. Hill Overture Egmont, Beethoven, Arr. Eric Ball
1965 Grimethorpe Colliery Institute W. Lippeatt Overture Rule Britannia, W. Rimmer
1963 Berry Hill Silver H. Hartley Four Preludes, Eric Ball
1962 Peak Dale Prize R. Hallam Peter Schmoll, Weber/Drake Rimmer
1961 Marsden M.I. S. Garside Salzburg Suite, Denis Wright
1960 Greenway Moor Prize T. Gray Gallion's Reach, Peter Yorke
1959 Gainsborough Brittania Works H. Nuttall The Yorkshire Riding Suite, S. B. Wood
1958 Hepworth Silver Prize G. Kaye Die Feen, Wagner
1957 N.C.B. No. 5 Area Amb. G. Webster L' Arlesienne, Bizet
1956 Thorne Colliery Silver J. Atherton The Snowdon Fantasy, T. J. Powell
1955 Houghton Main Colliery W. Moore Crown CavalCade, P. Beechfield Carver
1954 Laganvale Silver R. Adair
1953 Nelson Silver Prize C. Smith A Holiday Suite, Eric Ball
1952 Wharncliffe Silkstone Colliery E. Hoole Rhapsody on Negro Spirituals, Eric Ball
1951 Price-Smith & Stells Silver R. Lightfoot The Viking, J. A. Greenwood
1950 Coleshill Ex-Servicemen's Club M. Clayton Divertimento, Eric Ball
1949 New Marske T. Collinson Mignonne, Beethoven
1948 Yorkshire Transport C. Smith Three Songs Without Words, Eric Ball, 1. May Moring 2. Winter Vigil 3. Spring Humoreske
1947 Askam Town S. Cain Tales of Hoffmann, Arr. Frank Wright
1946 Church Cresley Colliery G. Hespe
1945 Blackpool Associated Work S. Jenkinson A Souvenir of Shakespeare, W. Rimmer
1944 Scotter Silver - A Village Pastoral, J. Ord-Hume
1943 Crossley Bros - In Days of Old, E. Iadwe
1942 N.F.S. No. 27 Area "L" Division D. Shepherd Poetic Fancies, Michel Laurent
1941 Eckington H. Barker May Day, J. A. Greenwood
1939 Askern H. Mortimer Echoes of Spring, J. A. Greenwood
1938 Butterley Co's Ambulance J. Webster Beautiful Britain, Michel Laurent
1937 Royston Subscription G. W. Buckle A Souvenir of Shakespeare, W. Rimmer
1936 Eckington United H. Barker Echoes of The Opera, W. Rimmer
1933 Ellenbrook & Boothstown J. Wright Gems of Italian Opera, W. Rimmer
1932 Partington Public D. Shepherd A Summer Day, J. A. Greenwood


St Pinnock Brass Band - Rock Choir Cornwall

Sunday 26 May • Sterts Theatre, . Sterts, . Liskeard, . PL14 5AZ PL14 5AZ


Contest: All England International Masters

Sunday 26 May • The Lighthouse Theatre, Kettering Conference Centre, Thurston Drive NN15 6PB


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Clifton International Festival of Music - Let Trumpets Sound - Crispian Steele-Perkins

Saturday 1 June • Clifton Cathedral, Clifton Park, Bristol BS8 3BX BS8 3BX


Bollington Brass Band

May 25 • Bollington Brass Band require a Kit and a tutti cornet player to complete our line up. We will be playing at the 2nd section National Finals this September before promotion to the North West 1st section..


Dobcross Silver Band

May 25 • Dobcross Silver Band are looking for a B FLAT BASS player for Whit Friday.. Come and join a Saddleworth band, playing the Saddleworth circuit, including our very own Dobcross contest.. . A great chance to come and enjoy an unforgettable experience!


Stannington Brass Band

May 25 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


Stuart Black

BA (Hons) Music
Conductor, Teacher, Flugel soloist