facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

National Championships of Great Britain

Section 4 Summary

Year Winners Conductor Test piece
2018 Stamford Brass Julian Bright Diverimento for Brass, Darrol Barry
2017 Newmains & District Michael Marzella Petit Suite de Ballet, Eric Ball
2016 Phoenix (Goodwick) Luke Jenkins Music from Kantara, Kenneth Downie
2015 Usk Jeff Jones Visions, Daniel Price
2014 Northop Brass David Davies Narnia Suite, Geoffrey Burgon
2013 Ebbw Valley Brass Gareth Ritter A Malvern Suite, Philip Sparke
2012 Norfolk Wherry Brass Andy Craze 'A British Isles Suite' - Jonathan Bates
2011 Melingriffith 2 Dewi Griffiths 'Henry the Fifth' - Ralph Vaughan Williams edited by Roy Douglas
2010 Hazel Grove Nigel Beasley 'Royal Mile Suite' - Alan Fernie
2009 St. Breward Silver Kevin MacKenzie Alta Vista, Bruce Fraser
2008 Lostock Hall Memorial John Wood The Shipbuilders, Peter Yorke
2007 Formby Louise Hough Roman Tryptch, Leigh Baker
2006 Dodworth Colliery M.W. Eliot Darwin Valerius Variations, Philip Sparke
2005 Valley Brass (Haydock) David Chadwick A Mendip Celebration, Darrol Barry
2004 Potters Bar S. Groarke Four Noble Truths, Philip Sparke
2003 Wardle & District Anderson Brass P. Shaw Call of the Sea, Eric Ball
2002 St. Dennis B. Minear A Cambrian Suite, Michael Ball
2001 Shirland Welfare Training M. Smith Attleborough Suite, Malcolm Arnold
2000 Beaumaris 'B' W. Evans The Seasons, Philip Wilby
1999 Lympstone Telecoms C. Fleming Salzburg Suite, Dr Denis Wright
1998 Test Valley Brass S. Large A Caledonian Journey, John Fernie
1997 Brent Brass P. Littlemore The Fall of the Year, B. Wiggins
1996 Manx Concert I. Clague A Malvern Suite, Philip Sparke
1995 Todmorden Old D. Hadfield Vizcaya, Gilbert Vinter
1994 Frickley/South Elmsall Coll B. Till St. Michael's Mount, Eric Ball
1993 Hollingworth Brass J. Cant Little Suite for Brass Band, Kenneth Platts
1992 Eaton's Farnworth S. Booth Prelude, Song and Dance, John Golland
1991 Beaumaris & District G. Evans Landscapes, Stuart Johnson


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Clifton International Festival of Music - Let Trumpets Sound - Crispian Steele-Perkins

Saturday 1 June • Clifton Cathedral, Clifton Park, Bristol BS8 3BX BS8 3BX


Foden's Band - St Andrews Hall

Sunday 2 June • St Andrews Plain, Norwich, Norfolk NR3 1AU


East Anglian Brass Band Association - Concert by the Fodens Band

Sunday 2 June • St Andrew's Hall. St Andrew's Plain. Norwich NR3 1AU


Bollington Brass Band

May 25 • Bollington Brass Band require a Kit and a tutti cornet player to complete our line up. We will be playing at the 2nd section National Finals this September before promotion to the North West 1st section..


Dobcross Silver Band

May 25 • Dobcross Silver Band are looking for a B FLAT BASS player for Whit Friday.. Come and join a Saddleworth band, playing the Saddleworth circuit, including our very own Dobcross contest.. . A great chance to come and enjoy an unforgettable experience!


Stannington Brass Band

May 25 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


David Frame


Bass/Tenor Trombone Player, Adjudicator (Member of AoBBA) Occasional Conductor