*
banner

National Championships of Great Britain

Section 3 Summary

Year Winners Conductor Test piece
2021 Tewit Silver Martin Hall Kaleidoscope (Philip Sparke)
2019 Uppermill Dean Redfern Viking Age, Thierry Deleruyelle
2018 Barnsley Brass William Rushworth Episodes for Brass, Gareth Churcher
2017 BD1 Brass Lee Skipsey Hinemoa, Gareth Wood
2016 Crofton Silver Dean Jones Lake of the Moon, Kevin Houben
2015 Houghton Brass Tom Gibson The Graces of Love, Oliver Waespi
2014 Ebbw Valley Gareth Ritter Symphony for Brass, Victor Vladmirovitch Ewald arr Michael E Hopkinson
2013 LGB Brass Ian Stewart Penlee, Simon Dobson
2012 Hitchin Craig Patterson 'Three Ancient Customs' - Richard Huw Cole
2011 City of Bradford Lee Skipsey 'Darkness Visible' - Richard Grantham
2010 Delph Philip Goodwin 'Willow Pattern' - Philip Harper
2009 Brunel Brass John Winterflood Oceans, Goff Richards
2008 Wellington (Telford) Stephen Curtis Suite for Brass - John Rutter, arranged Sandy Smith
2007 Middleton Band Matthew Stringer Imperium, Bruce Fraser
2006 Long Eaton Silver Sharon Stansfield Sinfonietta for Brass Band, Gordon Langford
2005 Jersey Premier Brass Tim Pritchard A Gallimaufry Suite, Philip Harper
2004 Hoover (Bolton) C. Wormwald John Maines & Derek Broadbent
2003 Diggle A. Lawton Four Preludes, Eric Ball
2002 Silk Brass AstraZeneca K. Mackintosh Cherchebi, Goff Richards
2001 Lancashire Life Morecambe A. Warriner An English Suite for Brass Band, Michael Ball
2000 Kirkintillock Kelvin Brass R. Tennant Excelsior, Howard Snell
1999 Test Valley Brass S. Large The Three Musketeers, George Hespe
1998 Oldham Brass '97 A. White Three Minatures, Philip Sparke
1997 Ashton-under-Lyne M. Evans Dancing In The Park, P. Graham
1996 Yeovil Town S. Sykes Sinfonietta for Brass Band, Gordon Langford
1995 Fairlop Brass K. Jordan Suite Gothique, Leon Boellmann arr. Eric Ball
1994 Glossop Old J. Cant Partita for Band, Philip Wilby
1993 Skelmanthorpe S. Fawcett A Celtic Suite, Philip Sparke
1992 Beaumaris & District Silver G. Evans Amaranth , Ray Steadman-Allen
1991 British Steel (Port Talbot) E. Clark Variations , John W. Phillips


Perth Festival of the Arts - The Brewin Dolphin Gala Opening Concert

Thursday 19 May • Perth Concert Hall, Mill Street, Perth PH1 5HZ


Perth Festival of the Arts - Reverie: The Life and Loves of Claude Debussy

Friday 20 May • Perth Theatre, Mill Street, Perth PH1 5HZ


Perth Festival of the Arts - Perthshire Brass at Perth Festival of the Arts

Saturday 21 May • St Paul's Church Plaza, St Paul's Square PH1 5PA


Black Dyke Band - 2nd Rossendale Scouts, Rossendale Male Voice Choir

Saturday 21 May • The Bridgewater Hall, Lower Mosley St, M2 3WS


Lofthouse 2000 Brass Band - Brass for YAS Charity Concert

Saturday 21 May • St Austin's Theatre, Wakefield, Wentworth Terrace. Wakefield, West Yorkshire WF1 3QN United Kingdom WF1 3QN


Bollington Brass Band

May 19 • Are you a front row cornet player or a percussion kit player available to complete our band line up. We are a First section NW band rehearsing Thursdays 8-10pm in Bollington. (Nr Macclesfield/Stockport and Less than 18 miles from Manchester city centre).


wantage silver band

May 19 • Wantage Band (L&SC championship section) are looking for a baritone player following their successful THRID PLACE in the Grand Shield - the bands first year in the contest! A fantastic opportunity to work with our Professional MD Paul Holland.


City of Hull Band

May 19 • We are seeking to appoint a first class principal cornet and also add another Bb cornet to our experienced team ( position negotiable).. Rehearsing Sunday and Wednesday evenings in our own band room by the Humber Bridge.


Martin Heartfield

GGSM, ARCM, PGCE
Conductor, Adjudicator, Educationalist


               

 © 2022 4barsrest.com Ltd