facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Regional Championships: Wales

Section 4 Summary

Year Winners Conductor Test piece
2019 Gwaen Cae Gurwen Robert Burnett Stantonbury Festival, Ray Steadman-Allen
2018 Upper Rhondda Jayne Thomas World Tour, Rodney Newton
2017 RAF St Athan Voluntary Alan Bourne St Andrews Variations, Alan Fernie
2016 Phoenix Luke Jenkins The Journal of Phlieas Fogg, Peter Graham
2015 Usk Jeff Jones An English Pastorale, Dean Jones
2014 Northop Brass David Davies Three Spanish Impressions, Alan Fernie
2013 Ebbw Valley Andrew Jones A Devon Fantasy, Eric Ball
2012 Severn Tunnel Josh Ruck English Folk Song Suite, Ralph Vaughan Williams
2011 Mellingriffith 2 Dewi Griffiths Prelude, Song and Dance, John Golland
2010 Crwbin M. Thorne Saint-Saens Variations, Philip Sparke
2009 Pontypool Brass P. O’Leary The Talisman, Frank Hughes
2008 Crosskeys Silver K. Bowden Four Cities Symphony, Rodney Newton
2007 Crosskeys Silver L. Bowden The Seasons, Philip Wilby
2006 Llwydcoed Alan Davies Anglian Dances, Alan Fernie
2005 Royal Oakley J. Jones Divertimento, Brian Kelly
2004 Radyr and Morganstown G. Hann Partita, Edward Gregson
2003 Harlech H. Evans Lydian Pictures, S. Dobson
2002 Conwy Town K. Jones Suite in Bb, G. Jacob
2001 Llanelli & District R. Owen Sinfonietta Pastorale, H. Gheel
2000 Beaumaris 'B' F. Evans The Haslemere Suite, P. Graham
1999 Seindorf Arian Harlech H. Evans Indian Summer, E. Ball
1998 Llanrug & District F. Boylin Solemn Melody & Scenes From A Comedy
1997 Glynneath Silver A. Harris Pennine Moors, D. Barry
1996 Royal Oakeley J. G. Jones Mexican Fiesta, R. Hammer
1995 Royal Oakeley J. G. Jones Little Suite For Brass, M. Arnold
1990 Cwm Town Silver D. Lewis Summer Fantasy, Kees Schoonenbeek
1987 Ebbw Vale Town Band W. J. Cross Overture to Youth, Eric Hughes
1986 Ystrad Mynach & District A. Rowe Four Impressions for Brass, William Relton
1985 Abertillery & District Youth J. Evans A Malvern Suite, Philip Sparke
1984 Newtown (Powys) Silver S. Edwards Divertimento, Eric Ball
1983 Aberystwyth Silver A. Huws First Suite in b, Gustav Holst
1982 U.S.K. Town M. Pegram Excelsior, Ronald Hanmer
1981 Celynen Collieries Institute C. Radford Fantasy For Brass Bands, Bramwell Wiggins
1980 South Glamorgan Youth D. Jones Overture to Youth, Eric Hughes
1979 Celynen Collieries Institute A. G. Morgan The Winters Tale, Reginal Heath or Overture, Blenheim, Arthur Butterworth
1978 Coedely Colliery E. Coombs Mexican Fiesta, Ronald Hamner
1977 Ammanford Town Silver I. Davies Hungarian Fantasy, Albert Jakeway
1976 Ammanford Town Silver I. Davies Voices of Youth, Edward Gregson
1975 Ynyshir & Tymawr Colliery M. Guy The Seasons, John Carr
1974 Glyn-Neath & District Silver D. James Four Little Maids, John Carr
1973 Ystradgynlais Public W. White St. Michael's Mount, Eric Ball
1972 Ystradgynlais Public W. White The Rising Generation, Edrich Siebert
1971 Severn Tunnel Silver R. R. Cummins The Ancient Temple, Eric Ball
1969 Ogmore Valley Silver R. Williams Petite Suite De Ballet, Eric Ball
1968 Abertysswg Youth Silver W. T. Davies Threshold, Frank Wright
1967 Gwaun-Cae-Gurwen Junior I. Davies Garland of Classics
1966 Abertysswg Youth Silver W. T. Davies
1965 6th Batt. Welch Regt T.A. T. Jones English Suite, Dr. William Lovelock
1964 Rogerstone & District Silver S. P. Roberts A Rural Suite, Charles Woodhouse, Eric Ball
1963 Blaina Youth G. Jones Four Little Maids, John R. Carr
1962 Ogmore Valley Silver R. Williams Contest Day, Eric Ball
1961 Celynen Collieries Institute T. D. Probyn Suite In B Flat, Purcell, Henry Geehl
1960 Blaenavon Colliery Workmen's S. Morgan The Princess & The Poet, Eric Ball
1959 Treorchy Secondary School Youth I. Morgan The Merry Monarch, Donald Bridger
1958 Ystalyfera Town D. Jones The Joy of Youth, J. A. Greenwood
1957 Rhymney Youth Town R. J. Nash The Black Prince, J. A. Greenwood


Foden's Band - St Michaels & All Angels Church

Saturday 25 May • Egerton Road, Ashton on Ribble, Preston PR2 1AJ


St Pinnock Brass Band - Rock Choir Cornwall

Sunday 26 May • Sterts Theatre, . Sterts, . Liskeard, . PL14 5AZ PL14 5AZ


Contest: All England International Masters

Sunday 26 May • The Lighthouse Theatre, Kettering Conference Centre, Thurston Drive NN15 6PB


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Lindley Band

May 24 • FRONT ROW CORNET required to join our friendly band who enjoy a sensible mix of engagements and contests. Our inspirational MD Mike Golding takes rehearsals on Monday and Wednesday evenings in our own modern bandroom located only 1m from M62 Jcn 24.


Littleport Brass Band

May 24 • Littleport Brass are currently a second section band in Cambridgeshire and rehearse every Wednesday evening 7.30-9.30. We are looking for an Eb bass and tuned percussionist. We are a friendly, active band playing at a variety of exciting concerts.


Stannington Brass Band

May 23 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


Alan Fernie

DRSAM, Dip.NCOS
Arranger, composer, adjudicator, conductor