facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Regional Championships: Wales

Section 3 Summary

Year Winners Conductor Test piece
2018 Taff Vale Gareth Ritter Napoleon on the Alps, Philip Harper
2017 Newport Borough Robin Hackett Darkwood, Daniel Price
2016 Rhyl Silver Keith Jones A Cambrian Suite, Michael Ball
2015 Rhyl Silver Keith Jones Evolution - Five States of Change, Philip Sparke
2014 Ebbw Valley Gareth Ritter Partita for Band - Postcards from Home, Philip Wilby
2013 Severn Tunnel Christopher Bond Hollywood, Goff Richards
2012 Pontypool Brass Owen Farr Olympus, Philip Harper
2011 Goodwick Matthew Jenkins A Little Light Music, Philip Wilby
2010 Goodwick M. Jenkins Labour and Love, Percy Fletcher
2009 Royal Buckley Town P. Lovatt-Cooper The Once and Future King, Andrew Baker
2008 Blaenavon Town L. Price The Dark Side of the Moon, Paul Lovatt-Cooper
2007 Llwydcoed A. Davies Prelude and Jubilate, Darrol Barry
2006 Beaumaris B Paul Hughes Entertainments, Gilbert Vinter
2006 Beaumaris B Paul Hughes Entertainments, Gilbert Vinter
2005 Newtown Silver S. Edwards Tam O'Shanter's Ride, Denis Wright
2004 Newtown S. Edwards Vizcaya, Gilbert Vinter
2003 Newbridge Celynen P. Holland Northern Landscapes, P. Graham
2002 Blaenavon Town B. Davies St. Austell Suite, K. Downie
2001 Beaumaris 'B' F. Evans Sinfonietta, J. Horavitz
2000 Royal Oakeley J. G. Jones Narnia Suite, G. Burgon
1999 Rhyl Silver R. Sparkes Main Street, E. Ball
1998 Ebbw Vale B. Williams Three Saints, G. Richards
1997 Deiniolen C. Thomas Tintagel, D. Wright
1996 Deiniolen - Intermezzo, B. Kelly
1995 Deiniolen R. Wyatt Snowdon Fantasy, T. J. Powell
1990 Newtown S. Edwards Divertimento, Darrol Barry
1987 Tylorstown & Mardy Colliery Band L. K. Bowden Scottish Festival Overture, Eric Ball
1986 South Glamorgan Youth Brass D. Jones Suite in Bb by Gordon Jacob
1985 Newtown (Powys) Silver S. Edwards A Barchester Suite, Derek Bourgeois
1984 Markham & District I. Roberts A Spa Suite, Phillip Lane
1983 Llwydcoed G. Key Wheatlands, Bram Wiggins
1982 Ystradgynlais Public W. White Land of the Ever Young, Granville Bantock
1981 South Glamorgan Youth D. Jones Hinemoa, Gareth Wood
1980 Penclawdd B. Buckley Main Street, Eric Ball
1979 Penclawdd Public D. A. Small Introduction & Allegro, Gareth Wood
1978 Llansaint H. D. Leadbeater Call of The Sea, Eric Ball
1977 Bedwas Trethomas & Machen C. Jones Rococo Variations, Allan Street
1976 Hymac (Rhymney) Works C. Buckley Promenade, Frank Bryce
1975 Blaenavon Colliery Workmen's R. Parsons Partita For Brass Band, Edward Gregson
1974 Lady Windsor Colliery T. Morgan A Devon Fantasy, Eric Ball
1973 Blaina & District G. Jones A Swedish Rhapsody, Gordon Jacob
1972 Pencoed Silver E. J. Clark Three Brass Band Studies, Philip Catelinet
1971 Llwydcoed Silver W. B. Davies Overture For An Epic Occasion, Denis Wright
1969 Ammanford Silver H. Morris Chorale & Variations, Leighton Lucas
1968 Cwm Town Silver N. Mumford Fowey River Suite, Eric Ball
1967 Mynyddgarreg Silver D. T. Gravell Eninekline Nacht Musik
1966 Tylorstown & District Silver K. H. Feltham
1965 Treherbert & District Workmen's E. J. Richards Brass Triptych, Old Westminster, Frank Wright
1965 Dearham United Miners' Welfare J. Ireland Brass Triptych, Old Westminster, Frank Wright
1964 Blaina & District Youth G. Jones Suite, Old Palace Yard, Francis Cameron
1963 Ammanford Silver E. Henry The Rivals, Alfred Ashpole
1962 Glynneath & District Silver W. Skelton Three Characteristic Pieces, Adam Carse
1961 Rhymney Youth Silver R. J. Nash Salzburg Suite, Denis Wright
1960 Treorchy Secondary School T. I. Morgan Neapolitan Suite, Roger Barsotti
1959 Steel Company of Wales W. S. Jenkins English Folk Songs, Vaughan Williams, Frank Wright
1958 Rhymney Youth Silver R. J. Nash A Devon Fantasy, Eric Ball
1957 Cwmaman Institute Silver W. J. Wood Spirit of Progress, Drake Rimmer
1952 Ferndale & District E. G. Daniels Wayside Scenes, Greenwood


Black Dyke Band - Mirfield Parish Church

Thursday 21 March • Mirfield Parish Church, 38 Church Lane, Mirfield WF14 9HX


Regent Hall Concerts - Royal Welsh College of Music & Drama Brass Band

Friday 22 March • Regent Hall (The Salvation Army). 275 Oxford Street Opp. RESERVED. London . W1C 2DJ W1C 2DJ


The Fairey Band - Ensembles from Bramhall High School

Friday 22 March • Seal Rd, Bramhall, Stockport SK7 2JT SK7 2JT


Black Dyke Band - Victoria Hall

Saturday 23 March • The Victoria Hall, Knowsley Street, Bolton BL1 2AS


Foden's Band - Matt Ford - Newtown, Powys

Saturday 23 March • The Hafren Theatre, Newtown, Powys SY16 4HU


Tongwynlais Temperance Band

March 18 • Due to player relocation, The Tongwynlais Temperance Band are searching for a PRINCIPAL CORNET to lead its hard-working cornet section. The ideal candidate will be a strong individual performer, reliable and committed, leading by example.


Enderby Band

March 18 • Current Midlands Regional Champions, Championship Section in 2020, National Finalists 2018 and 2019 and Bolsover 1st Section Champions require SOLO TROMBONE and BBb BASS. We are hard working and sociable and are looking for like-minded players to join us.


Bedford Town Band

March 18 • Bedford Town Band (London and SC, 2nd section, having just qualified for the National Finals in Cheltenham) have a vacancy for a Soprano Cornet. We are a friendly, ambitious and sociable band with a range of concerts and contests planned.


Craig Roberts

BA (Hons), MA
Conductor / Adjudicator