*
banner

Yeovil Entertainment Contest

Summary

Year Winners Conductor Test piece
2014 Flowers Paul Holland Entertainment Programme
2013 Flowers Paul Holland Entertainment Programme
2012 Flowers Paul Holland Entertainment programme
2011 Woodfalls Gareth Pritchard Entertainment
2010 Tredegar Ian Porthouse Entertainment
2009 Flowers Band Philip Harper Entertainment Programme
2008 PolySteel Philip Harper Entertainment Programme
2007 PolySteel Philip Harper Entertainment programme
2006 Tredegar Mike Fowles Entertainment programme
2005 Aveley & Newham Nigel Taken Entertainment programme
2004 Flowers Philip Harper Entertainment programme
2003 Flowers Philip Harper Entertainment programme
2002 JAG Mount Charles Richard Evans Entertainment programme
2001 Aveley & Newham N. Taken Entertainment programme
2000 Bodmin G. Pritchard 25 Min Entertainment programme
1999 Bodmin N. Childs 25 Min Entertainment programme
1998 Tredegar G. Cutt 25 Min Entertainment programme
1997 Cory J. Wise 25 Min Entertainment programme
1996 Tredegar N. Childs 25 Min Entertainment programme
1995 Tredegar N. Childs 25 Min Entertainment programme
1994 Tredegar N. Childs 25 Min Entertainment programme
1993 Camborne D. Greenwood Entertainment programme
1992 Besses o'th' Barn P. Hindmarsh 25 Min Entertainment programme
1991 William Davis Construction K. Wilkinson 25 Min Entertainment programme
1990 Kennedy Swinton David James 25 Min Entertainment programme
1989 Fodens BBS H. Snell 25 Min Entertainment programme
1988 Desford Colliery R. Watson 25 Min Entertainment programme
1987 Fodens BBS H. Snell 25 Min Entertainment programme
1986 Fodens BBS H. Snell 25 Min Entertainment programme
1985 Fodens OTS James Scott 25 Min Entertainment programme
1984 Sun Life B. Hope 25 Min Entertainment programme
1983 St. Austell A. Chappell 25 Min Entertainment programme
1982 Leyland Vehicles R. Evans 25 Min Entertainment programme
1981 St. Austell A. Chappell 25 Min Entertainment programme
1980 Cory D. Stephens 25 Min Entertainment programme
1979 Cory D. Stephens 25 Min Entertainment programme
1978 Cory - Entertainment Programme


Perth Festival of the Arts - Opera Bohemia - Madama Butterfly

Thursday 26 May • Perth Theatre, Mill Street, Perth PH1 5HZ


Perth Festival of the Arts - Cross Trust Artists of the Year

Thursday 26 May • St Matthew's Church, Tay Street, Perth PH1 5LQ


Perth Festival of the Arts - The Voice of Desire

Friday 27 May • St John's Kirk of Perth, St John's Place, Perth PH1 5SZ


Mereside Brass -

Friday 27 May • St Luke's Church. Goostrey. Cheshire CW4 8PE


Perth Festival of the Arts - Black Dyke Band at Perth Festival of the Arts

Saturday 28 May • Perth Concert Hall, Mill Street, Perth PH1 5HZ


Derwent Brass

May 25 • PRINCIPAL EEb TUBA. Derwent Brass (Championship Section, Midlands) are seeking a Principal EEb Tuba - could it be you? We rehearse from our own facilitiy with a fully attended rehearsal just once a week - Thurs 20:00 - 22:00 (increased prior contests).


Garforth Brass

May 24 • Garforth Brass, a traditional brass band organisation, currently including a friendly 3rd section contesting band, concert band, and training band invites interested players to come along and see what we have to offer at your level.


Garforth Brass

May 24 • Garforth Brass, a traditional brass band organisation, currently including friendly 3rd section contesting band, concert band and learners band has vacancies for cornet players (position negotiable) to complete the team for contesting and concerts.


Nicholas B. Hudson

FTCL LGSMD (Hons)
Musician | Trombonist | Educator


               

 © 2022 4barsrest.com Ltd