*
banner

London and Southern Counties Area line-ups confirmed

There will be 78 performances to enjoy in Stevenage this weekend

Steveange
  There will be 78 bands taking to the stage over the two days in Stevenage

A total of 78 bands will take to the stage at the London & Southern Counties Regional Championships in Stevenage this weekend (Saturday 18th & Sunday 19th March) as they look to claim their qualification slots for the National Finals at the Royal Albert Hall and Cheltenham later in the year.

Two bands will make it through to the Royal Albert Hall in the Championship Section, with three bands in each of the other sections going through to Cheltenham.

Schedule

Saturday will kick off in the Gordon Craig Theatre with the Fourth Section starting at 10.00am, followed by the First Section not before 3.30pm.

Sunday will see action in two halls. The Gordon Craig Theatre will host the Third Section at 10.00am which will be followed by the Championship Section not before 3.30pm.

The Main Hall will hold the Second Section starting at 11.00am.

For further information go to: http://www.regional-contest.org.uk/lsc/

Championship Section:

Sunday 19th March
Test piece: Red Priest (Philip Wiby)
Adjudicators: Howard J Evans and David Hirst

1. Amersham (Paul Fisher)
2. East London Brass (Jayne Murrill)
3. East of England Coop (Nigel Cooper)
4. Friary (Chris King)
5. Fulham (John Ward)
6. Haverhill Silver (Paul Filby)
7. Kidlington Concert Brass (Duncan Wilson)
8. Redbridge Brass (Chris Bearman)
9. Sandhurst Silver (David Johnson)
10. Thundersley Brass (Melvin White)
11. Wantage (Paul Holland)
12. Zone One Brass (Richard Ward)


First Section:

Saturday 18th March
Test piece: A Day in the Life of a Knight (Philip Lawrence)
Adjudicators: Anne Crookston and David Hirst

1. Aveley & Newham (Will Wilkins)
2. Bedford Town (Craig Patterson)
3. Cawston (Leigh Sharpe)
4. Egham (Gareth Green)
5. Grimsdyke Brass (Stuart Quinlan)
6. Hitchin (Andrew Kershaw)
7. Horsham Borough (Will Wilkins)
8. Jersey Premier Brass (Jason Mildren)
9. LGB Brass (Ian Stewart)
10. Medway (Nigel Taken)
11. Milton Keynes Brass (Jonathan Mott)
12. Regent Brass (Alan Duguid)
13. Soham Comrades (Jayne Murrill)
14. Staines Brass (Gareth Trott)
15. Wantage Concert Brass (Simon Jones)


Second Section:

Sunday 19th March
Test piece: The Pilgrim's Progress (Rodney Newton)
Adjudicators: Adam Cooke and Sarah Groarke-Booth

1. Alder Valley Brass (David Hatton)
2. BAE Systems (David Lockwood)
3. Chichester City (Alfie Hughes)
4. Chiltern Hills Brass (Gordon Davies)
5. Chinnor Silver (Oliver Hallstead-Brooks)
6. City of Cambridge (Philip Fisher)
7. City of Norwich (Mark Ager)
8. Epping Forest (Keith Schroeter)
9. Epsom & Ewell (Paul Graham)
10. Olney Brass (Philip Devine)
11. Oxford Cherwell Brass (Danny Dullforce)
12 St. Sebastian Wokingham (John Watts)
13. Tendring Brass (Paul Dove)
14. Tilbury (Melvin White)
15. Ware Brass (Mark Ager)
16. Waterbeach Brass (David Minchin)
17. Yiewsley & West Drayton (Christopher Cole)


Third Section:

Sunday 19th March
Test piece: Chorale and Toccata (Stephen Bulla)
Adjudicators: Anne Crookston and Andrea Price

1. Amersham Concert Brass (Malcolm Peach)
2. Bradwell Silver (Brian Keech)
3. Brighton & Hove City Brass (Andy Wooler)
4. Castleton Brass (Melvyn Stammers)
5. Cold Ash Brass (Jemma Johnstone)
6. Cottenham Brass (Peter Mackley)
7. Crystal Palace (Danny Wakefield)
8. Fairlop Brass (Kevin Jordan)
9. Great Yarmouth Brass (Colin Swaep)
10. Hangleton (Richard Baker)
11. Hemel Hempstead (Jonathan Pippen)
12. Hungerford Town (Tim Crouter)
13. Jubilee Brass (Oxford) (Clifford Sadler)
14. Littleport Brass (Ian Johnson)
15. Reading Springs Gardens (Matthew Ruel)
16. Regent Community Brass (Simon Tong)
17. Simon Langston Brass (Andy Collins)
18. Welwyn Garden City (William Douglas)


Fourth Section:

Saturday 18th March
Test piece: Hungerford Town (Darrol Barry)
Adjudicators: Sarah Groarke-Booth and Andrea Price

1. Abbey Brass (Rob Tompkins)
2. Bletchington Silver (Sheldon Barwick)
3. City of Oxford (Douglas Brown)
4. Godalming (James Haigh)
5. Hadstock Silver (Diane Pannell)
6. Letchworth Garden City (Tim Welch)
7. Norfolk Wherry Brass (Stephen Kemp)
8. Pangbourne & District Silver (Stewart Lewins)
9. Patcham Silver (James Benka-Coker)
10. Putney & Wimbledon (Sam Topp)
11. Royston Town (Steve Earley)
12. Tadley Concert Brass (Paul Chapman)
13. Wantage Academy (Nikki Jones)
14. Watford (Ian Graves)
15. Witney Town (Guy James)
16. Woodbridge Excelsior (Chris Lewis-Garnham)

Become a supporter and help make our future secure.

4barsrest continues to be a proudly independent voice. There are no paywalls to overcome to be able to enjoy what we do to keep our journalism at the heart of the brass banding world. Support us with a one-off donation or subscribe from just £2.50 per month.

Support us    


Muremo

Muremo looks for Premier links at Blackpool

February 24 • The timpani and percussion specialists from Belgium are heading to the UK for a few weeks — starting in Blackpool.


Blackpool

North West ready for Winter Gardens sunrise before kick-off

February 24 • The North West Regional Championships take place at the Winter Gardens in Blackpool on Sunday.


NYBBGB

Concerto Grosso collaboration for National Youth Band and National Youth Orchestra

February 24 • Performances of Gavin Higgins' epic work will be given in Liverpool and London in April as ensembles prepare to showcase major works.


rncm

Cory and Brighouse complete RNCM recording highlights

February 24 • The concert performances of Cory and Brighouse & Rastrick from the 2024 RNCM International Brass Band Festival can now be enjoyed on the Wobplay media platform.


London Central Fellowship Band - The International Staff Band in Cambridge

Saturday 24 February • Wesley Methodist Church, Christ's Pieces, Cambridge CB1 1LG


Contest: North West Regional Championships

Sunday 25 February • Winter Gardens Complex, Church Street, Blackpool FY1 1HU


Contest: Midlands Regional Championships

Saturday 2 March • Corby Business Academy, Gretton Road, Corby NN17 5EB


Haverhill Silver Band - Waterbeach Brass - Spring Concert

Saturday 2 March • Histon Baptist Church, Station Road, Histon, Cambridge CB24 9LQ


Contest: Yorkshire Regional Championships

Saturday 2 March • Corporation Street, Huddersfield HD1 2TA


Mereside Brass

February 20 • Mereside Brass (Rudheath, Northwich) are looking for a FRONT ROW CORNET, position negotiable. We are a friendly 4th Section band restarting contesting this year and with a sensible calendar of jobs and band social events. Come and give us a try!


Haverhill Silver Band

February 19 • Play Bb (or Eb) bass and want to compete at the Spring Festival and Whit Friday? . . Due to work commitments, Haverhill Silver Band (L&SC Champions 2022) have a vacancy for a talented Bb or Eb bass player to join us after the areas.


London Central Fellowship Band

February 16 • We are currently recruiting for back-row cornet, Solo Cornet, 2x Tenor horn, Trombone and percussion.


Steve Pritchard-Jones

FTCL LTCL LDBBA DipMusEd GMus QTS NPQH
Conductor, Adjudicator, Teacher


               

 © 2024 4barsrest.com Ltd