facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

Gallery from the 2016 Welsh Regional Championships
Images

The happy Welsh prize winners and qualifiers from Swansea who will head to Ostend, London and Cheltenham.

Championship Section: MD 

Ian Porthouse - Tredegar Championship Section: Tredegar (Ian Porthouse) Championship Section: MD Ian Porthouse - Tredegar Championship Section: Tredegar (Ian 

Porthouse) Championship Section: Best Instrumentalist: Dewi Griffiths (cornet) - 

Tredegar Championship Section: MD Ian Porthouse - 

Tredegar with  Best Instrumentalist: Dewi Griffiths Championship Section: Cory (Philip Harper) Championship Section: Best Basses: Cory Championship Section: 

Tongwynlais Temperance (Michael Fowles) First Section: City of Cardiff (Melingriffith) (Nigel 

Seaman) First 

Section: City of Cardiff (Melingriffith) (Nigel Seaman) First Section: MD Nigel Seaman - City of Cardiff 

(Melingriffith) First Section: Ebbw Valley 

(Gareth Ritter) First Section: Llanrug (Paul 

Hughes) First Section: Best Instrumentalist: Owain Llestyn (cornet) - Llanrug Second Section: Thomas Coaches Mid Rhondda 

(Alan Gibbs) Second Section: Bob Burnett - Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan 

Gibbs) Second 

Section: Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan Gibbs) Second Section: Deiniolen (Lois Eifion) Second Section: Crwbin (Lynne Turner) Second Section: Crwbin 

(Lynne Turner) Best Percussion Third Section: Rhyl Silver (Keith Jones) Third Section: Rhyl Silver (Keith Jones) Third Section: Best 

Instrumentalist: Stuart Parry (cornet) - Rhyl Silver Third Section: Briton Ferry (Jeff Pearce) Third Section: Usk (Jeff Jones) Fourth Section: Phoenix (Luke Jenkins) Fourth Section: MD Luke Jenkins - Phoenix Fourth Section: Phoenix (Luke 

Jenkins) Fourth Section: Phoenix (Luke 

Jenkins) Fourth Section: 

Newport Borough (Robin Hackett) Fourth Section: Conductors Luke Jenkins & 

Robin Hackett Fourth Section: Youngest Player: Sam Howell (aged 9) - Phoenix Fourth Section: Best Instrumentalist: Seamus Gallagher (cornet) - 

Newport Borough Fourth 

Section: Upper Rhondda (Jayne Thomas)


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Clifton International Festival of Music - Let Trumpets Sound - Crispian Steele-Perkins

Saturday 1 June • Clifton Cathedral, Clifton Park, Bristol BS8 3BX BS8 3BX


Foden's Band - St Andrews Hall

Sunday 2 June • St Andrews Plain, Norwich, Norfolk NR3 1AU


East Anglian Brass Band Association - Concert by the Fodens Band

Sunday 2 June • St Andrew's Hall. St Andrew's Plain. Norwich NR3 1AU


Bollington Brass Band

May 25 • Bollington Brass Band require a Kit and a tutti cornet player to complete our line up. We will be playing at the 2nd section National Finals this September before promotion to the North West 1st section..


Dobcross Silver Band

May 25 • Dobcross Silver Band are looking for a B FLAT BASS player for Whit Friday.. Come and join a Saddleworth band, playing the Saddleworth circuit, including our very own Dobcross contest.. . A great chance to come and enjoy an unforgettable experience!


Stannington Brass Band

May 25 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


Gary Davies


Conductor, Band Trainer, Adjudicator