facebook twitter rss vimeo shop label support us

*
banner

2011 Scottish Regional Championship — First Section preview

An immensely difficult test awaits the nine bands on Sunday morning thanks to Hector Berlioz and Frank Wright.

PerthSunday 27th February
Adjudicators: Melvin White & Stan Lippeatt

Test Piece: Le Carnival Romain (Hector Berlioz arr. F. Wright)

Draw: 9.00am
Commences: 10.30am


 Lochgelly
2010 Champion - Lochgelly

Scotland is still to produce a First Section National Champion, but they are getting closer, with Bo’ness producing a fine account of themselves at Harrogate to come 4th last year and Lochgelly ending in 10th – the best set of results of any Scottish bands at the Nationals. 

Fluid feel

With those bands promoted to the Championship Section there is a fluid feel to this contest with the field made up of two relegated outfits in Kirkintilloch Kelvin and Clackmannan and two promoted ones in Dalkeith & Monktonhall and Coalburn Silver who join five of last year’s contenders. All look solid outfits though.

The set work is sure to test the bands to the full with its fearsome challenges for euph, sop and flugel as well as its ensemble traps (top D’s for solo cornets from the word go), but a number of these contenders should approach the contest with confidence.

There should be plenty for Melvin White and Stan Lippeatt to enjoy in the box.

WhiteContest favourites

Johnstone Silver should be the bookies pre contest favourites after enjoying a fine 2010 that saw them claim many a notable scalp along the way – especially at the Land O’ Burns Contest and the Scottish Shield.

Ray Tennant has a very competitive outfit under his command as they seek to put behind them the disappointment of missing out last year.

Plenty of experience

The two relegated bands also have plenty of experience both in front and behind the stands with Clackmannan looking to make a sharp return to the Championship Section after showing they were not too far behind the pace in the past two years.

So too Kirkintilloch Kelvin, who won here in 2009, but endured a pretty tough time in with the elite bands twelve months ago.  Both are strong contenders at this level.

LippeattImpression

The two promoted bands will be keen to make an immediate impression, with Jim Chamberlain’s improving Dalkeith & Monktonhall looking to build on their good showing at the Scottish Shield, and Coalburn also looking to build on a solid finish there under the talented Gareth Bowman.

It is a step up in class though and both bands will want show they have improved on their midfield finishes at Harrogate.

Watch out

Newmilns & Galston enjoyed a decent 2010 and will be keen to push on from last year’s fifth place, whilst the youthful Arbroath Instrumental could be a band to watch out under Michael Roberston’s intelligent direction.

The talented Eoin Tonner leads Bathgate once again as they look to push for a podium finish after last year’s sixth place, whilst another rising conducting star in Charlie Farren will be keen to turn around the fortunes of Broxburn & Livingstone after their seventh place last year.


As for a winner? 

If Johnstone produces the form that they showed on a host of occasions in 2010 then the title could be heading their way, although we think they will be pushed by both Kirkintilloch Kelvin and Clackmannan. 

Arbroath Instrumental could force their way right into the mix, with Newmilns and Dalkeith not too far behind.  Broxburn is our dark horse.

4BR Prediction:

1.  Johnstone
2.  Kirkintilloch Kelvin
3. Clackmannan
4. Arbroath Instrumental
5. Newmilns & Galston
6. Dalkeith & Monktonhall

Dark Horse: Broxburn


Arbroath Instrumental
Conductor:
Michael Robertson 

Last 15 Years:
2010: 4th (M. Robertson)
2009: Winners of Second Section (M. Robertson) (prom)
2008: 8th in First Section (M. Robertson) (rel)
2007: 6th (M. Robertson)
2006: 7th (M. Robertson)
2005: 6th (M. Robertson)
2004: 4th (M. Robertson)
2003: 2nd in Second Section (M. Robertson) (prom)
2002: 2nd in Third Section (M. Robertson) (prom)
2001: Winners of Fourth Section (M. Robertson) (prom)
2000: 9th (M. Robertson)
1999: 10th in Third Section (rel)
1998: 11th
1997: 11th in Second Section (rel)
1996: 8th


Bathgate
Conductor:
Eoin Tonner 

Last 15 Years:
2010: 6th (E. Tonner)
2009: 8th (S. Baird)
2008: 6th (J. Smith)
2007: 7th (P. Drury)
2006: 3rd (C. Keenan)
2005: 10th in Championship Section (T. Swainson) (rel)
2004: 9th (A. Duguid)
2003: Winners of First Section (A. Duguid) (prom)
2002: 7th (A. Duguid)
2001: 4th (B. Allen)
2000: 5th (A. Ramsey)
1999: 5th
1998: 5th
1997: 2nd in Second Section (prom)
1996: 3rd


BroxburnBroxburn and Livingston
Conductor:
Charles Farren 

Last 15 Years:
2010: 7th (A. Duncan)
2009: 6th (T. Swainson)
2008: 7th (K. Price)
2007: 9th in Championship Section (K. Price) (rel)
2006: 2nd in First Section (K. Price) (prom)
2005: 8th (A. Samson)
2004: 10th in Championship Section (A. Hutchison) (rel)
2003: 5th (M. Marzella)
2002: Winners of First Section (M. Marzella) (prom)
2001: 9th in Championship Section (M. Marzella) (rel)
2000: 9th (M. Marzella)
1999: 4th
1998: 6th
1997: Winners of First Section (prom)
1996: 4th


ClackmannanClackmannan District Brass
Conductor:
Paul Kiernan 

Last 15 Years:
2010: 9th in Championship Section (P. Kiernan) (rel)
2009: 7th (P. Kiernan)
2008: 2nd in First Section (P. Kiernan) (prom)
2007: 3rd (R. Tennant)
2006: 5th (J. Scott)
2005: 4th (J. Scott)
2004: 6th (J. Davies)
2003: 10th in Championship (J. Smith) (rel)
2002: 2nd in First Section (N. Law) (prom)
2001: 3rd (N. Law)
2000: 10th in Championship (J. Davies) (rel)
1999: 2nd in First Section (prom)
1998: 4th
1997: 9th in Championship (rel)
1996: 8th


cOlaburnCoalburn Silver
Conductor:
Gareth Bowman

Last 15 Years:
2010: 2nd in Second Section (G. Bowman) (prom)
2009: Winners of Third Section (G. Bowman) (prom)
2008: 6th (G. Bowman)
2007: 3rd (G. Bowman)
2006: 3rd (G. Bowman)
2005: 2nd in Fourth Section (G. Bowman) (prom)
2004: 4th (G. Bowman)
2003: 6th (D. Grey)
2002: 8th (D. Grey)
2001: DNC
2000: 8th (E. Kerr)
1999: DNC
1998: DNC
1997: DNC
1996: DNC


DalkeithDalkeith & Monktonhall Colliery
Conductor:
James Chamberlain

Last 15 Years:
2010: Winners of Second Section (J. Chamberlain) (prom)
2009: 7th (J. Chamberlain)
2008: Winners of Third Section (J. Chamberlain) (prom)
2007: 9th in Second Section (J. Chamberlain) (rel)
2006: 7th (J. Chamberlain)
2005: 10th (I. Davey)
2004: 4th (I. Davey)
2003: 8th (I. Fleming)
2002: 9th in First Section (I. Fleming) (rel)
2001: 8th (I. Fleming)
2000: 6th (G. Jenkins)
1999: 8th
1998: 10th in Championship (rel)
1997: 6th
1996: Winners of First Section (prom)


JOhnstoneJohnstone Silver
Conductor:
Ray Tennant

Last 15 Years:
2010: 3rd (R. Tennant)
2009: 7th (R. Tennant)
2008: 2nd in Second Section (R. Tennant (prom)
2007: 9th in First Section (C. Keenan) (rel)
2006: 10th in Championship Section (R. Tennant) (rel)
2005: Winners of First Section (G. Lindsay) (prom)
2004: 8th (R. Tennant)
2003: 5th (R. Tennant)
2002: 9th in Championship (R. Tennant) (rel)
2001: Winners of First Section (R. Tennant) (prom)
2000: Winners of Second Section (R. Tennant) (prom)
1999: 10th in First Section (rel)
1998: 6th
1997: 6th


KirkintillochKirkintilloch Kelvin Brass
Conductor:
Charles Keenan 

Last 15 Years:
2010: 10th in Championship Section (C. Keenan) (rel)
2009: Winners of First Section (C. Keenan) (prom)
2008: 5th (C. Keenan)
2007: 8th in Championship Section (A. Orr) (rel)
2006: 9th (A. Orr)
2005: 2nd in First Section (prom) (A. Orr)
2004: 3rd (A. Orr)
2003: 6th  (C. Bradley)
2002: 2nd in Second Section (prom) (A. Ramsey)
2001: 5th (R. Tennant)
2000: 2nd in Third Section (prom) (R. Tennant)
1999: 2nd in Fourth Section (prom)
1998: 3rd
1997: 9th
1996: 10th


NewmilnsNewmilns & Galston
Conductor:
Alex McCutcheon

Last 15 Years:
2010: 5th (A. McCutcheon)
2009: 3rd (A. McCutcheon)
2008: 10th in Championship Section (A. McCutcheon) (rel)
2007: Winners of First Section (J. Smith) (prom)
2006: 4th (C. Anderson)
2005: 9th in Championship Section (C. Anderson) (rel)
2004: 2nd in First Section (C. Anderson) (prom)
2003: Winners in Second Section (C. Anderson) (prom)
2002: 9th (C. Anderson)
2001: 10th in First Section (N. Eggo) (rel)
2000: 7th (J. Smith)
1999: 10th in Championship (rel)
1998: 7th
1997: 2nd in First Section (prom)
1996: 6th


Past Qualifiers: 

2010: Lochgelly, Bo’ness & Carriden
2009: Kirkintilloch Kelvin, Newtongrange Silver
2008: Bo’ness & Carriden, Clackmannan District Brass
2007: Newmilns & Galston, Dunaskin Doon
2006: Dalmellington, Broxburn and Livingston
2005: Johnstone Silver, Kirkintilloch Kelvin
2004: Newtongrange Silver, Newmilns and Galston
2003: Bathgate, Bon Accord
2002: Broxburn Public, Clackmannan District Brass.
2001: Johnstone Silver, Bo'ness and Carriden
2000: Bon Accord, Kingdom Brass
1999: Unison Kinneil, Clackmannan and District
1998: Longannet Colliery, Dunaskin Doon
1997: Broxburn Public, Newmilns and Galston
1996: Dalkeith and Monktonhall, Unison Kinneil
1995: Bon Accord, Clackmannan and District


Scottish Bands at the Finals: 

2010: 4th, 10th
2009: 5th, 12th
2008: 13th, 14th
2007: 16th, 17th
2006: 4th, 16th
2005: 7th, 8th
2004: 4th, 11th
2003: 10th, 17th
2002: 12th, 17th
2001: 6th, 9th
2000: 8th, 9th
1999: 2nd, 5th
1998: 2nd, 4th



St Pinnock Brass Band - Rock Choir Cornwall

Sunday 26 May • Sterts Theatre, . Sterts, . Liskeard, . PL14 5AZ PL14 5AZ


Contest: All England International Masters

Sunday 26 May • The Lighthouse Theatre, Kettering Conference Centre, Thurston Drive NN15 6PB


Lewes, Glynde and Beddingham Brass Band - Eastbourne Bandstand - 1812 concert

Wednesday 29 May • Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD


Black Dyke Band - George Lawton Hall, Mossley

Thursday 30 May • George Lawton Hall, Stamford St, Mossley, Ashton-under-Lyne OL5 0HR


Clifton International Festival of Music - Let Trumpets Sound - Crispian Steele-Perkins

Saturday 1 June • Clifton Cathedral, Clifton Park, Bristol BS8 3BX BS8 3BX


Bollington Brass Band

May 25 • Bollington Brass Band require a Kit and a tutti cornet player to complete our line up. We will be playing at the 2nd section National Finals this September before promotion to the North West 1st section..


Dobcross Silver Band

May 25 • Dobcross Silver Band are looking for a B FLAT BASS player for Whit Friday.. Come and join a Saddleworth band, playing the Saddleworth circuit, including our very own Dobcross contest.. . A great chance to come and enjoy an unforgettable experience!


Stannington Brass Band

May 25 • A rare opportunity has arisen to join one of Sheffield's leading bands with a vacancy for an EEb TUBA PLAYER to complete our bass section. We have a good band room atmosphere and a calendar of interesting concerts and contests.


Derek Renshaw

ABBA Member
Conductor, Band Trainer and Adjudicator.